TRT BAYRAM EKRANLARINDA DENİZLİLİ SANATÇILAR RESM-İ GEÇİTİ

Tuğbe Ger, Dilek Özkan, İbrahim Suat Erbay, Yeşim Dağlı aynı dönemde TRT kadrolarında yer alan Denizlimizin çok başarılı sanatçıları.

TRT’de  2020 Ramazan Bayramı süresince hemen her akşam müzik programlarında yer alarak, seslendirdikleri eserlerle insanımızın yüzünü güldürmeye çalışan çok değerli bu sanatçılarımızla gurur duyduk.

Tuğba Ger ile Yeşim Dağlı Türk Halk müziği, Dilek Özkan’la İbrahim Suat Erbay da Türk sanat müziği alanında sanat icra eden çok başarılı sanatçılarımız.

Tuğba Ger, üç saplı sazı ve bir hanımefendi saz sanatçısı kimliğiyle de  Özay Gönlüm geleneğinin ekranlarındaki belki de tek temsilcisi: Hem çok başarılı bir bağlama sanatçısı hem de aynı şekilde çok başarılı Türk Halk Müziği ses sanatçısı; tıpkı Özay Gönlüm gibi, tıpkı Talip Özkan gibi. Malûm olduğu gibi batı Anadolu türküleri hem hareketli hem de erkek tavrı türkülerdir. Tuğba Ger Hanımefendi bir bayan kimliğiyle sazıyla ve sesiyle bu türküleri öylesine başarıyla çalıp söylüyor ki insan şaşırıp kalıyor.

1974’te Denizli’de dünyaya gelen Tuğba Ger, 1989’da Denizli Belediye Konservatuarından mezun olur. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musıkisi Konservatuarından mezun olur. 2002’de TRT’ye girer

Yeşim Dağlı, Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarında uzun yıllar Türk Halk Müziği alanında hem öğretim görevlisi hem de ses sanatçısı olarak hizmet ettikten sonra TRT’deki çoktan hak ettiği yeri alan başarılı bir Türk Halk Müziği ses sanatçısı olarak türkülerimizi seslendirmeyi sürdürüyor.

Dilek Özkan, İstanbul Üniversitesi Konservatuvar Bölümü mezunu ve İzmir Radyosunda Türk Sanat Müziği Sanatçısıdır.

 İbrâhim Suat Erbay, 1988 Ankara doğumludur.  2011 Yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi, Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü’nden mezun olmuş, yedi yaşındayken Neyzen Niyâzi Sayın Ekolü’nün temsilcilerinden Ömer Erdoğdular‘a ney talebesi olmuştur.   Ahmet Erdoğdular ile Türk Müziği nazariyatı çalışmış, dîni mûsıkî eğitimini ise, “Türk Tasavvuf Mûsıkîsi ve Folklorunu Araştırma ve Yaşatma Vakfı”nda almıştır.

Halen İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları) Üsküdar Merkez ve Çengelköy şubelerinde ve Hekimoğlu Ali Paşa Uygulamalı Türk İslam Sanatları Vakfı’nda ney hocası olarak öğrenci yetiştirmekte olan İbrâhim Suat Erbay, aynı zamanda T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda ses sanatçısı olarak görev yapmaktadır.

 Değerli okurlarım, gerek Korona dolayısıyla evlere kapandığımız bu süreçte        gerekse son Ramazan ayında ve özellikle de Ramazan Bayramının yaşandığı üç günde  adı geçen bu çok değerli sanatçılarımızı bazen TRT MÜZİK’te bazen TRT 1 ‘de, bazen de TRT Radyolarında hep sanatlarını icra ederken gördük. Bundan dolayı da bir Denizlili olarak gurur duyduk.

Takdir edersiniz ki, TRT her ne kadar Denizlili demese de TRT’nin Türk Sanat Müziği alanındaki adı en öne çıkan bestekârlarından Çallı Selahattin Pınar’dan sonra adı öne çıkan sanatçımız olmamıştı: Şimdi bu alanda özellikle klasik eserlerdeki çok başarılı icaracısı önümüzdeki yıllarad TSM alanında özellikle de klasik eserlerin icrasında aranan, dinlenilmek istenen bir isim olacaktır. Genç seslerimizden Dilek Özkan da keza TSM alanında iyi bir yere gelmeye aday sanatçılarımızdan birisidir.

Tuğba Ger sanatçılarımız arasında TRT’de en kıdemli olanıdır. Sazıyla ve sesiyle aranan bir değerimizdir.

Yeşim Dağlı, uzun yıllar Denizli Belediye Konservatuarı hocalığının ardından çıktığı TRT yolculuğunda yine zevkle dinlenen sanatçılarımızdan birisidir.

Bu bağlamda,  Denizlili sanatçılarımızın TRT ekranlarında başarıyla yer almaları hepimizi gururlandırdığını söylemek isterim. Özellikle de ülkenizin herhangi bir yerinde iseniz Denizlili santçılarımız ekranlarla birlikte bizi Denizle’ye götürüyorlar ya da DEnizli’yi evimize getiriyrlar.

Başarı ve güzelliklerin sonsuz olması dileğiyle… Muhabbetle…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır!