Severgazi Türbesi

Denizli’nin Merkez ilçesinde bulunan Servergazi Türbesi, kolay bir ulaşım yoluna sahip. Yeşilköy yakınlarında yer alır. 1210 yılında Denizli’nin fethedildiği zamanlarda şehit olan Selçuklu komutanı Servergazi’nin inşa ettirdiği bilinir.

Türbenin mimarisi günümüzde orijinal yapısını korumaktadır. Doğum tarihi belli olmamakla beraber 12. yy’ın sonu 13. yy’ın başlarında yaşamıştır. Selçuklu Sultanı Gıyasettin Keyhüsrev tarafından Denizli havalisinin 4. fethi sonrasında Mehmet Gazi Hazretleri ile birlikte Servergazi Hazretleri de ayrı ayrı tümen komutanı olarak görevlendirilmiştir.

Bu iki komutan emirlerindeki birer tümenle, o zamanki adıyla Laodikya üzerine sevk edilmiştir.
Bizans kuvvetleriyle önce Honaz (Colossea) civarında, şimdiki Honaz harabelerinin yakınında çarpışmıştır. İlk çarpışmada galip gelmişler, geriye çekilen Bizans ordusunu izlemişler ve şimdiki Denizli’nin Deretekke (Sarayköy Caddesi) semtindeki geniş alanda yeniden harbe tutuşmuşlardır.

O sırada Mehmet Gazi Hazretleri şehit olmuş, askerleri Servergazi’nin emrine geçmiştir. İki ateş arasında kalan Bizans ordusu yenilip yok edilmiştir. Servergazi Hazretleri, sağ kalan bir düşman askerinin attığı okla şehit düşmüştür. (MS 1210) Servergazi, vasiyeti gereği şehit olmasından sonra şimdiki türbesinin bulunduğu yere defnedilmiştir.

Selçuklu tümen komutanı olan Servergazi’nin vatanını seven, milletini seven, cesur, yiğit ve kahraman olduğu bilinmektedir.

Servergazi türbesine, eğer kendi aracınız yoksa ve türbeyi ziyaret etmek istiyorsanız ilçeden kalkan dolmuşlarla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır!