“İZDEGÜÇ” ile İZMİR’DE DENİZLİLİ OLMAK

“İZDEGÜÇ” , “İzmir Denizlililer Güçbirliği Derneği”nin kısaltılmış adı.

İzmir’de yaşayan, İzmir’in sosyal hayatına ve ekonomisine katkı sağlarken, Denizlili olma duygusunu da unutmayan bir grup idealist Denizlilinin bir araya gelerek kurduğu yeni bir dernek: İZDEGÜÇ

İZDEGÜÇ: Kısa ve öz tanımıyla: “Doğduğun yer mi, doyduğun yer mi?” sorusuna; “Hem doğduğum hem de doyduğum yer!..” duygusuyla dolu akademisyen ve hayat mücadelesi başarı hikâyeleriyle dolu bir grup Denizlilinin hayata bakış açısının özeti.

Değerli okurlarım,“Yerelden ulusala; ulusaldan evrensele!” diye de bir bakış açısı vardır ya!.. Bunu her ağacın kendi toprağında kedi kökleriyle büyümesi olarak da örneklendirebiliriz. Çekirdek ya da tohum kendi toprağında filizlenir; kendi toprağında büyür ve boy verir. Zamanı gelir, ya gölgeli, ya da meyveli bir ağaç olur: Ağacın kökleri yereli, gövde ulusu, gökyüzünü kucaklayan dalları da evrene; dünyaya  açılmayı temsil ederler.

Bu doku içinde toprak da, kökler de, gövde de dallar da önemlidir ve değerlidir elbette.

Konuya bu olgu içerisinde baktığımızda İzmir’de yaşayan Denizlililer olarak amacımız; yurdumuzun ve dünyanın değişik coğrafyalardan gelmiş her bir can gibi doğduğu yeri de doyduğu yeri de unutmadan saygın bir kişilikle İzmir’de yaşamaktır.

“İZDEGÜÇ ile İzmir’de Denizlili olmak” dedik ya!.. Şimdi İzmir’de bizi Denizlili eyleyen; ya da Denizlili olarak İzmir’de yaşatan ve İzmir’i sevdiren misallere bakalım derim:

MÖ Antik dönemlerde Efes, Milet, Didim vb , Denizli yöresindeki Hierapolis, Laodikya, Tripolis ve Attuta ile Aydın ilinde yer alan Afrodisias, Nyssa, Tralles vb şehirlerin ürünlerini dış dünyaya taşıyan liman şehirleriydi.

Şimdi bakıyoruz da İzmir yine Aydın, Denizli Manisa, Balıkesir, Kütahya vb ülkelerin ürünlerini dış dünyaya ileten; dış dünyadan gelen malzemeleri de bu şehirlere ileten bir liman şehri değil midir?

Bu noktadan hareketle rahatlıkla, “Denizli İzmir’de başlar; İzmir Denizli’de biter!..” diyebiliriz. Şimdilerde çeşitli noktalardan hareketle “Kardeş Şehir” diye ilan edilen bakış açısı yanında bu kadar içli dışlı olmuş şehirler için “Akraba Şehirler” de diyebiliriz.

15 Mayıs 1919’da Yunan orduları işgal için İzmir’in Konak Meydanına çıktığında ilk protesto mitinginin Denizli’de yapıldığını ve Millî Mücadele için de ilk fetvan bu mitingde konuşma yapan Müftü Ahmet Hulûsi Efendi tarafından verildiğini biliyoruz…

1931 ile 1941 yılları arasında Atatürk’ün sağlığında  İzmir Belediye Başkanlığı görevini Denizlili Dr. Behçet Uz’un yaptığını; İzmir Fuarı’nın da yangınlardan arta kalan yıkıntılar ve göçüklerle dolu alanda yine Dr. Behçet Uz tarafından kurulduğunu biliyoruz.

Şu anda bilgisiyle, işiyle, becerisiyle İzmir’in sosyal ve ekonomik hayatına katkı sağlayan binlerce Denizlili olduğu gerçeğini biliyoruz.

İşte bu gerçeklerden hareketle, İzmir’de Denizlili olmanın onuru ve gururunu taşımanın hiç de boş bir bakış olmadığını görürüz. Bu noktadan hareketle de Denizlili nitelikli insanları bir araya getirmenin hem Denizli hem de İzmir için yeni heyecanlara, yeni güç birliğine ve yeni güzelliklere vesile olacağına inanıyoruz.  

İşte bu inançla bir araya gelen İZDEGÜÇ Yönetim Kurulu Üyeleri:

BAŞKAN;  Dilek Özkan EMİROĞLU: TRT İzmir Radyosu ses sanatçısı ve TRT İzmir Radyosu TSM Müdürü

                       Başkan Yardımcısı: Prof. Dr. Yusuf İLBEY: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Sağlık ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde Eğitim Görevlisi

                        Başkan Yardımcısı: Şerif KUTLUDAĞ : PAÜ emekli Öğr. Gör.  Şâir-yazar

                        Doç. Dr. Mustafa EMİROĞLU:  Genel cerrah… Tepecik hastanesi Baş Hekimi.

                       Prof. Dr. Bumin Nuri DÜNDAR: İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

                       Prof. Dr. Metin EKİCİ:  Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Halk Bilimi ABD

                       Ahmet GÖZLÜKAYA: İş adamı

                       Ayşe ŞANLI: Bayraklı Belediyesi Yazı İşleri Müdürü.

                       Fatma Ezgi DEMİR: Eğitim koçluğu ve Aile Danışmanlığı

                       Prof. Dr. Hurşit APA: Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğit. Araş. Hast.

Mustafa SEL: İş adamı

Google, facebook, ve instegramda “İZDEGÜÇ İzmir Denizlililer Güçbirliği Derneği” yazarak dernek hakkındaki bilgilere ulaşabileceksiniz.

Şimdi de şahsım açısından İzmir’le olan özgeçmişimi paylaşmak isterim siz değerli okurlarımla:

İzmir’e ilk gelişim 1972-1973 Eğitim Öğretim Yılı sonunda Üniversite Giriş Sınavına girmek içindi. Varyant’tan döne döne Konak’a inerken Körfez’in mavi suları beni kalbimden yakalamıştı mavi gözlü bir güzel misali…

İzmir bana Üniversiteyi kazandıran şehir olmuştu benim için.

Beş yıl aradan sonra 1978 Temmuz’unda düğün için çeyizlik eşya almak için gelmiştik bu sefer ikinci olarak.

Ve kayınpederimin Karşıyaka’da aldığı daire, biz Denizli’de görev yaparken  kırk yıl boyunca bizim çocukların yaz tatili özlemine ev sahipliği yapmıştı cümbür cemaat…

2018 Eylülü bize kapılarını açtığı ve bizi İzmirli eylediği özel bir aile tarihi olmuştu bizler için.

Önce,  İzmirli şâir dostlarla olan dostluğun nişanesi oldu iki kuruluşumuz:

İZŞABED- İzmir Şâirler ve Bestekârlar Derneği Yönetim Kurulu üyeliği,

KSŞ- Karşıyaka Sevgi Şâirleri Dönem Sözcülüğü

Sonrasında, www. İzmirkenthaber.com la kesişiverdi  yollarımız.

Derken; Şimdi de “İZDEGÜÇ- İzmir Denizlililer Güçbirliği Derneği” Başkan Yardımcılığı görevi…

Şimdi ben de ilân-ı aşk ediyorum âleme:  “Seni çok seviyorum İZMİR’im!..”

Sevgilerimle…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır!