DENİZLİ PLATFORMU İLE İZMİR’DEKİ DENİZLİ

1 Kasım 2019 Cuma akşamında İzmir’de, Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu’nun nazik davetiyle, İzmir’de yaşayan Denizlililer olarak Denizlililer Platformu toplantısındaydık.

Toplantıda, Ege Denizlililer Derneği Başkanı Abdurrahman Eroğlu, İzmir Denizlililer Derneği Başkanı Veli Kasap ile derneklerin yönetim kurulu üyeleri ve mensupları başta olmak üzere, İzmir’deki sanayici, tüccarlar, iş adamları, akademisyenler, bürokratlar, kaymakamlar ve şâiri, heykeltraşı, edebiyatçısı, müzisyeni ve ressamıyla sanatçılar vardı.

Bu güzel buluşmanın yapıldığı Movenbik Otelin Denizlili bir iş adamı Oğuz Özkardeş’e ait olduğunu ve ikramlarıyla ev sahipliğini de kendisinin yaptığını öğreniyoruz.

Denizlililerin İzmir’e öteden beri olan sevdasını/aşkını bilmeyen yoktur:

Bu sevdanın başlangıcında, Yunan İzmir’e çıktığında dört saat sonra Denizli’de Müftü Ahmet Hulûsi Efendi Başkanlığında yapılan İzmir’in işgalini protesto mitingi vardır. Devamında 1931-1941 arasında İzmir Belediye Başkanlığı ve sonrasında iki dönem Sağlık Bakanlığı yapmış olan; İzmir Fuarında halen heykeli yer alan Dr. Behçet Uz vardır. Devamında , Denizli’nin ilçelerinden özellikle Güney ve Tavas’tan Bulgurca, Tepeköy, Cumaovası, Pancar, Ayrancılar vb tütün işlemeye gidenlerin alın teri ve ekmek parasının hikâyeleri vardır.  Sonrasında , İzmir Fuarına gidip görenlerin anlattıklarından gidemeyen, göremeyenlerin, hayâlhanelerinde oluşturdukları efsaneler vardır.

 06.02.2019 tarihli TUİK verilerine göre Denizlililerin, Denizli dışında en çok yaşadığı il sıralamasında  49 537 kişi ile İzmir’in 1. Sırada geldiğini; İzmir dışında  İstanbul’un 32 197 kişi ile 2. ,  Aydın’da 22 778 kişi ile 3. Sırada olduğunu öğreniyoruz.

Denizli dışında iş kurmak isteyen orta halli tüccarların tercihleriyle başlayan İzmir’e gidiş, 1980 sonrasında Denizli’de oluşan sanayi atılımıyla beraber, şirket merkezleri İstanbul’da oluşturulurken ürünlerin yurt dışına ulaştırılması çabalarıyla İzmir’in Denizli’nin bir liman kenti olması gerçeğiyle karşılaşıyoruz.

Bütün bu oluşumların sonunda; Dr. Behçet Uz’dan sonra, edebî bir sözle “İzmir mahallenin güzel kızı; kim istemez ki!” diyerek, Denizli Belediye Başkanlığı ve Ekonomi Bakanlığı yapmış olan Nihat Zeybekçi çıkıvermişti İzmir’i yönetme talebiyle meydana… Fakat toplantıda yaptığı duygu yüklü konuşmasında Nihat Zeybekçi’nin de dile getirdiği  “Ben ilmi dileyene, zenginliği dilediğime, veririm!..” kutsî hadisindeki gibi her şey bir nasip ve taktir işiydi sonuçta.

Denizli’den koşup gelen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanını Osman Zolan’ın konuşmasında dile getirdiği İzmir’de yaşayan Denizlili her vatandaş için önemli olan Denizli ortak paydasında buluşmaktı. Tıpkı, bizim seslendirdiğimiz Denizli şiirlerinin devamında TRT sanatçısı Dilek Özkan’ın seslendirdiği Denizli türkülerinin duygularında buluşmak gibi.

Yıllardır dost meclislerinde sohbetlerde İzmir- Denizli söz konusu olduğunda, “Denizli İzmir’de başlar; İzmir Denizli’de biter!” diye söylediğim bir sözüm vardır. Gittikçe bu sözün doğruluğu ve gerçekliğine daha çok inanıyorum. Yakın gelecekte İzmir Denizli otoyolun tamamlanması, belki önümüzdeki on yıllarda dolmuş uçakların da İzmir-Denizli arasında çalışmaya başlamasıyla Denizli’yle İzmir birbirine daha çok yaklaşacak ve yakınlaşacaktır. Bundan sonrası için, âşık olduğum Denizli’mden sonra bir yıl önce İzmir’e gelip yerleşince dostlarımın bana buldukları yeni sıfat misâli şimdiden çocuklarımızı ya da torunlarımızı Denizli+İzmir>Denizmirli (Şerif)  söylemine hazırlamamız gerekiyor.

Lâtifeyle beraber hayatın akşını düşünürsek 19. Yy sonlarında henüz tren ve otobüs yokken Denizli’den İzmir’e geliş gidişin on günü aldığı gerçeğinden günümüzde günlük olarak işini görüp dönme imkânı bizi gelecek adına Denizli-İzmir yakınlaşması konusunda daha ümitli kılıyor.

Bu bağlamda, İzmir’de yaşayan Denizlili hemşehrilerimizin de güç birliği yapmalarının kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Bunu şimdiden gören ve Denizli üst kimliğinde İzmir’deki Denizlilileri bir araya getirebilmek için suya taş atma misali ilk toplantıyı gerçekleştiren,  Doç Dr. Mustafa Emiroğlu  ile güç birliği yaptıkları Prof. Dr. Bumin Dündar’ı, Prof. Dr. Yusuf İlbey’i ve iş adamı Mustafa Sel’i  bu güzel buluşmadan dolayı kutluyor, bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diliyoruz. Katılan her bir Denizliliye de teşekkürler ediyoruz.

Muhabbetle…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır!